OPONA WYŚCIGOWA NA SUCHE I WILGOTNE WARUNKI
Zewnętrzny profil oraz struktura wewnątrz skonstruowana tak aby zmaksymalizować powierzchnie styku z asfaltem.
Pas wzmacniający opony oraz materiał został zaprojektowany w taki sposób aby wyrównać naprężenia boczne generowane w trakcie obciążeń w zakrętach
CIŚNIENIE
Ciśnienie robocze jest uzależnione od rozmiaru opon w stosunku do poziomu obciążenia. Innymi słowy ciśnienie pracy będzie różnie w zależności od rodzaju samochodu, masy własnej, docisku aerodynamicznego oraz warunków zewnętrznych. W miarę zwiększania masy pojazdu, docisku aerodynamicznego, prędkości maksymalnej i przyśpieszeń ciśnienie w oponach również powinno zostać podniesione.
Generalnie w samochodach klasy GT ciśnienie oscyluje w zakresie 1,9-2,2 bar oraz 2.0-2.5bar dla samochodów turystycznych. Ciśnienie wstępne będzie uzależnione od warunków zewnętrznych oraz czy opony są całkowicie zimne czy wstępnie nagrzane. W oponach wstępnie nagrzanych można zastosować niższe ciśnienie początkowe. Różnica pomiędzy ciśnieniem początkowym oraz docelowym wynosi średnio 0.3-0.5bar. W żadnym wypadku nie należy jednak stosować ciśnień niższych niż 1.6bar. Za niskie ciśnienie może doprowadzić do uszkodzenia opony. W lepszym utrzymaniu stabilności ciśnień zaleca się napełnianie opon powietrzem o niskiej wilgotności lub azotem.